Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań

Jak zaplanować własny pogrzeb

Planowanie pogrzebu to nowoczesna i stosunkowo nowa w naszym kraju usługa polegająca na szczegółowym określeniu spraw związanych z własnym pochówkiem. Usługi tego typu są popularne na całym świecie.

W Polsce tematy związane ze śmiercią nadal są strefą tabu, a planowanie własnego pogrzebu jest kwestią dość kontrowersyjną. Pomimo tego coraz więcej osób chce znaleźć zarówno emocjonalne, jak i finansowe bezpieczeństwo w związku z wydarzeniem, które odbędzie się już bez ich świadomego udziału. Dotychczas dosyć powszechne bywało wykupywanie przez osoby starsze miejsc na cmentarzu. Niektórzy stawiali pomniki ze swoim imieniem, nazwiskiem i datą urodzenia zostawiając wolne miejsce na umieszczenie daty śmierci.

Planowanie pogrzebu pozwala na zapewnienie spokoju związanego z poczuciem tego, że po naszym odejściu pozostawimy wszystkie sprawy uporządkowane. Zabezpieczamy się na wielu płaszczyznach – konta bankowe, ubezpieczenia, cenne przedmioty, nieruchomości, testament. Warto zatem również zaplanować wcześniej ceremonię naszego pochówku. Coraz częściej chcemy ceremonii, która odzwierciedla nasze potrzeby i jest kwintesencją stylu życia, jakie wiedliśmy.

Powszechnym motywem decydowania się na planowanie pogrzebu jest chęć odciążenia swoich bliskich od balastu organizacyjnych i finansowych spraw, w momencie kiedy nie są na to gotowi. Pogrążona w żałobie rodzina nie ma do tego głowy ani na to czasu aby wszystko zaplanować. Często nie zna upodobań zmarłego.

Planując pogrzeb warto wybrać osobę, która będzie naszym pełnomocnikiem przy załatwianiu formalności (będzie nadzorować, aby nasze życzenia zostały spełnione), a także znaleźć odpowiedzi na następujące pytania:
– Jaki charakter ma mieć pochówek – świecki czy religijny,?
– gdzie powinna odbyć się ceremonia pogrzebowa,?
– kogo powiadomić o pogrzebie?
– czy życzymy sobie aby liturgię odprawił wybrany przez nas ksiądz, ?
– czy chcielibyśmy, aby ktoś z bliskich podczas ceremonii wygłosił mowę.?
– czy decydujemy się na pochówek tradycyjny (z tradycyjną drewnianą trumną) czy na kremację (wtedy należy wybrać specjalną trumnę kremacyjną – pozbawioną lakieru oraz urnę na prochy).
– na jakim cmentarzu chcemy byc pchowani,?
– czy chcielibysmy byc poddani tanatokosmetyce i prezentowć się godnie podczas otwrcia trumny ?
– można ustalić rodzaj i ilość kwiatów (czy mają to być wiązanki czy wieńce),
– zlecić oprawę muzyczną (np. trębacz).
– Warto też podjąć decyzję czy zorganizowane zostanie spotkanie dla uczestników pogrzebu (stypa) i gdzie się odbędzie – w domu zmarłego czy w wynajętym lokalu.

Zaplanowanie szczegółów związanych z pogrzebem zapewnia poczucie bezpieczeństwa, a także wynika z troski o spokój bliskich, na których spadnie obowiązek pochowania zmarłej osoby. Zaplanowanie pogrzebu pozwala również na wcześniejsze ustalenie kwestii finansowych oraz daje pewność, że ostatnie pożegnanie odbędzie się zgodnie z wolą zmarłego.