Warto zawczasu pomyśleć o sprawach ostatecznych i przekazać najbliższym swoją ostatnią wolę, aby pogrzeb spełniał nasze oczekiwania. Kluczową jest więc decyzja o preferowanej metodzie pochówku. Można zdecydować się na pochówek tradycyjny lub kremację. Uzależnione jest to od własnych przekonań, nie tylko religijnych, kremację dopuszcza bowiem większość religii. Jednak warto wiedzieć, że to nie jedyne metody stosowane na świecie.
Po ceremonii pogrzebowej zawsze następuje pochówek. Jednak można wybrać jego różne metody. Zazwyczaj jest to pogrzebanie ciała zmarłego w trumnie w ziemi lub w uprzednio przygotowanej piwnicy. Jest to w dalszym stopniu najpopularniejsza metoda pochówku w Polsce. Jednak coraz większą popularnością cieszy się także kremacja. Polega ona na ciałopaleniu, czyli całkowitym spaleniu zwłok. Ciało zmarłego umieszczane jest w piecu krematoryjnym, które zostaje nagrzany do temperatury tysiąca stopni Celsjusza. Czas potrzebny do spalenia to od dwóch do trzech godzin. Warto wiedzieć, że urnę z prochami, tak samo jak i ciało należy pochować na cmentarzu. Można również zatopić urnę w Morzu ze statku do tego przystosowanego , pochować urnę ekologiczną na polu pamięci lub wykonać z części prochów biżuterię.
Należy pamiętać, że przy wyborze kremacji, pogrzeb dzieli się na dwie części. Najpierw następuje spalenie zwłok wraz z pożegnaniem, następnie ceremonia pogrzebowa ze złożeniem urny w grobie lub w kolumbarium. Rodzina zobowiązana jest do wyboru urny, można zdecydować się na drewnianą, metalową, ceramiczną lub kamienną, warto więc także w tej kwestii wyrazić swoje zdanie. Jeśli chodzi o koszt kremacji Poznań jest z jednym miast, gdzie nie jest on duży. Okazuje się, że kremacja jest tańsza niż tradycyjny pogrzeb a najbliżsi zmarłego mogą brać udział w procesie spopielania zwłok.