Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań

Formalności, w których załatwieniu pomoże zakład pogrzebowy

Pogrzeb wiąże się z ogromem formalności do załatwienia, a rodzina zmarłego pogrążona w żalu nie myśli o tym, do jakiego urzędu będzie trzeba się udać. Wybór dobrego zakładu pogrzebowego może okazać się istotny, ponieważ jest on w stanie przejąć na siebie znaczną część formalności niezbędnych do zorganizowania pochówku. Warto sprawdzić, w jakich sprawach pomoże zakład pogrzebowy rodzinie zmarłego.

Formalności związane z pogrzebem

Rodzina zmarłego ma zaledwie kilka dni na załatwienie wszystkich spraw związanych z pochówkiem. Należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego po akt zgonu, następnie do administracji cmentarza, na którym zmarły zostanie pochowany. Niezbędna będzie także wizyta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, gdzie wnioskuje się o wypłatę zasiłku pogrzebowego. Naprawdę trudno jest załatwić wszystkie te sprawy od ręki, szczególnie dla osób pogrążonych w żalu. Dodatkowo, nie każdy wie, gdzie po kolei się udać – powoduje to dodatkowy stres, którego przecież można uniknąć.

W czym może pomóc zakład pogrzebowy?

Wystarczy jedna wizyta w wybranym zakładzie pogrzebowym oferującym kompleksowe usługi pogrzebowe, by udzielić niezbędnych upoważnień – wówczas zakład może załatwić wiele formalności w imieniu swojego klienta, który może poświęcić uzyskany czas na przemyślenia i przeżywanie smutku z bliskimi osobami. Pracownicy zakładu pogrzebowego mogą pomóc w przygotowaniu aktu zgonu w USC, dostarczą do ZUS-u dokumentację niezbędną do wypłacenia zasiłku pogrzebowego – jest to szczególnie wygodne dla stron, jeżeli zasiłek ma trafić do podmiotu zajmującego się organizacją pochówku. Wówczas można znacznie łatwiej rozliczyć się z zakładem pogrzebowym.

Pomoc dla bliskich zmarłego jest świadczona również w zakresie porozumienia się z administracją cmentarza w zakresie wyboru miejsca pochówku, wniesienia odpowiednich opłat czy wyboru daty pogrzebu. Podczas poszukiwań zakładu pogrzebowego warto wybrać firmę, która oferuje wzięcie na siebie tych formalności, ogromnie ułatwiając swojemu klientowi pożegnanie bliskiej osoby.