Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań

Jakie czynności należy wykonać, gdy bliska osoba zmarła w domu?

Utrata bliskiej osoby to bardzo bolesny moment w życiu każdego człowieka. Ból po stracie sprawia, że czujemy się zagubieni, a emocje biorą górę. Śmierć w domu powoduje, że musimy zachować się nieco inaczej niż gdyby nastąpiła ona w szpitalu. Dlatego mimo poczucia gniewu, żalu i strachu, jest kilka rzeczy, które należy jeszcze dla zmarłej osoby zrobić. Możemy działać osobiście lub poprosić kogoś bliskiego o pomoc w wykonaniu czynności, koniecznych do dokonania pochówku. Poradnik pogrzebowy przeprowadzi nas krok po korku po wszystkich procedurach, które należy wykonać.

Stwierdzenie zgonu

W pierwszej kolejności należy wezwać lekarza. Może to być lekarz rodzinny zmarłej osoby. Jeśli go nie znamy bądź jest już poza godzinami jego pracy, możemy wezwać lekarza dyżurnego z rejonu. Zadaniem lekarza będzie stwierdzenie i wystawienie karty zgonu. Potrzebny do tego jest dowód osobisty zmarłej osoby lub w przypadku jego braku, inny dokument potwierdzający tożsamość, zawierający numer pesel.

Powiadomienie zakładu pogrzebowego

Nadszedł czas na kolejny krok. Pracownicy zakładu są przygotowani na tego typu sytuacje i będą w stanie pokierować nas w działaniach koniecznych do wykonania kolejnych procedur. Gdy tylko tam zadzwonimy, odpowiednia osoba przyjmie od nas zlecenie odbioru. Dzięki temu ciało zostanie odebrane i przewiezione do chłodni. Wtedy będzie można rozpocząć przygotowania do pogrzebu.

Sprawy urzędowe

W ciągu 3 dni od śmierci trzeba powiadomić urząd stanu cywilnego. Istnieje jednak jeden wyjątek, jeśli zgon wywołała choroba zakaźna, mamy na to tylko 1 dobę. Do urzędu dostarczyć należy kartę zgonu wystawioną przez lekarza i zwrócić dowód osobisty zmarłego. Pracownik urzędu wyda nam wtedy dwa bezpłatne egzemplarze odpisu skróconego aktu zgonu. Będą potrzebne do załatwienia reszty formalności.

Czy to już wszystko?

Jeśli jako najbliższa osoba zmarłego upoważniliśmy zakład pogrzebowy do dopełnienia formalności, nie musimy już martwić się niczym więcej. Dom pogrzebowy wystąpi w naszym imieniu o zasiłek pogrzebowy. Konieczne może być jednak dostarczenie ostatniego wycinka z emerytury lub zaświadczenia z miejsca pracy o zatrudnieniu. Nie musimy jednak zaprzątać sobie tym głowy w tak trudnym momencie od razu. Na wypełnienie wniosku o zasiłek jest aż 12 miesięcy.

Po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy być pewni, że wszystkie należyte formalności zostały sprawnie załatwione w odpowiednim czasie. Te chwile możemy spędzić teraz w spokoju na osobistych przygotowaniach do pożegnania i udziału w ceremonii pogrzebu.