Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań
Pogrzeb świecki to uroczystość pogrzebowa, która odbywa się bez udziału duchownego. Uroczystość pozbawiona jest wszelkich obrzędów oraz symboli religijnych takich jak msza czy modlitwa. Świecki pochówek wybierają osoby niewierzące, niepraktykujące, ateiści. Nie jest to bardzo popularna forma pogrzebu, jednak oraz większa liczba osób wybiera taką formę pochówku. Jeżeli osoba zmarła nie zostawiła ostatniej woli, o charakterze pogrzebu decyduje najbliższa rodzina. Ważne jest jednak, by uszanować poglądy i wolę zmarłego,
Po śmierci ciało zmarłego wystawiane jest w kaplicy w domu pogrzebowym. Symbole religijne, które tam występują, są przykryte lub, jeżeli to możliwe, wynoszone. Rodzina i przyjaciele zmarłego mogą się z nim pożegnać, tak samo, jak w czasie pogrzebu kościelnego. O przebiegu uroczystości decyduje rodzina zmarłej osoby.
Najważniejsza różnica między pogrzebem kościelnym a tym, jak wygląda świecki pochówek to osoba prowadzącą uroczystość, W pogrzebie świeckim jest to mistrz ceremonii. Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem tego typu pogrzebów. Może to też być pracownik zakładu czy domu pogrzebowego, odpowiednio przeszkolony. Mistrz ceremonii ubrany jest w czarną pelerynę, cylinder i białe rękawiczki. Pracownik domu pogrzebowego zakłada z reguły czarny garnitur lub czarny płaszcz. Osoba prowadząca ceremonię opowiada o zmarłym, wspomina go, wspiera rodzinę. Może również przeczytać list pożegnalny lub mowę pogrzebową, napisaną przez rodzinę lub przyjaciół zmarłej osoby.
W trakcie ceremonii w tle puszczana jest muzyka. Jeżeli rodzina nie ma specjalnych życzeń, jest to muzyka klasyczna, spokojna, łagodna. Może też się zdarzyć, że puszczany jest ulubiony utwór zmarłej osoby. Zdarza się, że wyświetlane są zdjęcia zmarłej osoby. Czynności w domu pogrzebowym trwają około pół godziny. Po uroczystościach w domu pogrzebowym trumna lub urna z prochami przewożona jest na cmentarz, gdzie mistrz ceremonii ostatni raz żegna chowaną osobę. Przy trumnie zamiast krzyża stawiany jest tzw. pal. Przy trumnie, tak jak w trakcie pogrzebu religijnego, składane są kwiaty i wieńce.
Po uroczystości rodzina i znajomi zmarłej osoby spotykają się na stypie, gdzie wspominają osobę, która odeszła.