Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań

Z jakich materiałów budowane są nagrobki?

Nagrobki upamiętniają zmarłe, bliskie osoby, dlatego przywiązuje się dużą uwagę do ich estetyki a także trwałości. W naszym klimacie najlepiej sprawdzają się te, wykonane z naturalnych materiałów. Ale spośród nich należałoby wykluczyć tak efektowny marmur, który nie jest odporny na mróz i kwaśne deszcze. W związku z tym w polskich warunkach mimo starannej ochrony materiał ten nie spełni wymagań. Przed wyborem pomnika nagrobnego i materiału z jakiego zostanie zbudowany należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak: miejsce, w którym stanie, ukształtowanie terenu, czy też pobliską roślinność. Jakich materiałów używa się najczęściej?

Najpopularniejszy granit

Najczęściej stosowanym materiałem na nagrobki jest granit. Jego popularność wiąże się z trwałością i pięknym wyglądem. Jest odporny na mrozy i wysokie temperatury. Woda ani brud nie wnikają w jego strukturę, więc zawsze prezentuje się elegancko. Nie wymaga on specjalnych zabiegów, by przez wiele lat spełniać swoją rolę. Można z niego konstruować różnorodne pomniki, ale ich formę warto dostosować do warunków, w których będzie stał. Co do kształtu warto poradzić się profesjonalistów, a takich informacje może udzielić na przykład Dom Pogrzebowy firmy Arka Poznań, który świadczy kompleksowe usługi w tej branży.

Klasyczny piaskowiec

Piaskowiec jest coraz częściej wybieranym materiałem na nagrobki. Wymaga on więcej zabiegów pielęgnacyjnych niż granit, ale jego dużą zaletą jest łatwość obróbki. Dzięki temu można uzyskać różnorodne kształty płyt, czy też formować rzeźby nagrobne. Aby długo cieszył pięknym wyglądem warto systematycznie go impregnować, co zapobiegnie wchłanianiu przez niego wilgoci oraz erozji.

Sztuczny kamień – lastryko

Wciąż popularne są nagrobki wykonane z lastryko, a jest to spowodowane ich niską ceną. Materiał ten niejako imituje granit, wykonany jest z wody, cementu i kruszywa, tworzących mozaikę. Jest mniej trwały ze względu na porowatą powierzchnię i dużą higroskopijność. Może przetrwać kilkadziesiąt lat, ale wymaga częstych zabiegów, przede wszystkim czyszczenia, ponieważ łatwo się brudzi, ale także impregnowania, czy pastowania.