Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań

Jak dokonać właściwego wyboru nagrobka?

Wybór odpowiedniego nagrobka to ważna decyzja. Dla wielu jego wygląd to także forma oddania czci osobie zmarłej oraz podkreślenie tego, jak ważna była ona dla najbliższych. Nagrobki w Poznaniu czy każdym innym mieście można zamówić w zakładach kamieniarskich i domach pogrzebowych.Współcześnie zakładamy kamieniarskie oferują różne materiały, a na wybór odpowiedniego powinna mieć nie tylko cena, ale przede wszystkim to, jak bardzo będzie on wytrzymały na czynniki zewnętrzne, takie jak opady deszczu czy śniegu i wysokie bądź niskie temperatury.

Najbardziej rozpowszechnionym i sprawdzonym materiałem do budowy pomników nagrobnych jest granit. Ten niezwykle wytrzymały na warunki pogodowe materiał dostępny jest w różnych wariantach kolorystycznych oraz dekoracyjnych. Granitowe elementy prezentują się okazale, jednak trzeba pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Granitowe nagrobki odznaczają się trwałością i ponadczasowym pięknem.

Materiał ten sprowadzany jest z całego świata. Jeśli chodzi o kolorystykę, tu panuje bardzo duża dowolność. Granitowe groby mogą być szare, z drobnymi, czarnymi plamkami, brązowe, a nawet ciemne, przypominające czerń. Można też wybrać grób z granitu i specjalnie rzeźbione dodatki np. czarną księgę, na której zostaną wyryte złote litery. Do zalet granitu zalicza się też łatwość czyszczenia.

Nagrobek pojedynczy lub mauzoleum rodowe

Coraz wyższe ceny kwater na cmentarzach miejskich i parafialnych sprawiają, że osoby zarządzające miejscami pochówku zalecają tworzenie dużych nagrobków dla całej rodziny. Mauzoleum rodowe to dobry pomysł, gdy kilka grobów znajduje się obok siebie. Jeśli dodatkowo starsze nagrobki są w złym stanie i wymagają odświeżenia, to warto zastanowić się nad budową rodzinnego mauzoleum. Na takim zbiorowym nagrobku widnieją imiona i nazwiska oraz daty życia poszczególnych osób.

Nagrobki pojedyncze posiadają różne kształty. Poza klasycznymi tablicami pionowymi, popularne stają się nagrobki bez tablicy, w formie poziomej płyty z wyrytym napisem. To eleganckie i bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Obok grobu można postawić kamienny wazon na kwiaty, prosty krzyż lub znicz-latarnię na wymienne wkłady.