Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań
Pomniki zmarłych mogą być wykonane z różnych materiałów i to w dużej mierze od ich specyfiki zależeć będzie sposób pielęgnacji. Dla rodzin wybierających nagrobki Poznań proponuje szeroki wybór, w zależności od którego będzie zależeć jego pielęgnacja i utrzymanie. Jak więc czyścić poszczególne z nich? Pomniki granitowe myć można wodą ze środkiem myjącym, z kolei lastryko wymagać będzie szorowania pastą lub specjalnym proszkiem. Marmurowe nagrobki są bardzo delikatne, dlatego czyścić je należy mokrą gąbką i czystą wodą. Zanieczyszczone napisy, tablice i zdjęcia również myć trzeba wodą. Warto, by już podczas zamawiania nagrobka zdecydować się na dobrej jakości elementy dekoracyjne. Po upływie lat nie będzie wówczas konieczna ich renowacja, tak jak ma to miejsce w przypadku napisów i tablic o słabszym wykonaniu.
Trzeba pamiętać, że miejsce pochówku to nie tylko pomnik, ale także najbliższy teren wokół. Rodzina powinna tym samym zadbać o regularne usuwanie chwastów, czy przycinanie trawy. W przypadku, gdy w okolicy nagrobka znajdują się drzewa, konieczne będzie także sprzątanie liści, gałązek i igieł. Z pomnika zdejmować warto zniszczone znicze i stroiki, tak by nie odbarwić powierzchni nagrobka. Jeśli na płycie pojawił się mech lub wykwity, wówczas nagrobek warto oczyścić środkiem grzybobójczym.
Ile razy w ciągu roku powinno odbywać się pielęgnowanie miejsca pochówku? Wystarczy robić to 2-3 razy do roku. Najlepiej, by o stan pomnika i jego otoczenia zadbać zaraz po zimie, przed latem oraz po jesieni. W zależności od pory roku, konieczne będzie wykonanie innych prac w obrębie pomnika. Utrzymanie jego czystości nie jest czasochłonne, lecz konieczne by oddać cześć pamięci zmarłych.