Dom pogrzebowy firmy ARKA Poznań
W celu pochowania osoby zmarłej trzeba w pierwszej kolejności zawiadomić lekarza, który stwierdzi zgon, a następnie wystawi odpowiedni dokument poświadczający ten fakt. Alternatywnym działaniem jest wezwanie karetki pogotowia. Kolejny istotny punkt to skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym w celu przetransportowania ciała do kostnicy. Pamiętajmy o tym, że może ono być trzymane w domu przez maksymalnie 72 godziny. W momencie nawiązania współpracy z wybranym zakładem wymagane są następujące dokumenty: karta zgonu, dowód osobisty zmarłego i jego numer NIP oraz legitymacja ZUS, zaświadczenie o zatrudnieniu, a także ostatni odcinek renty bądź emerytury.
Kolejny etap polega na powiadomieniu Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie zostanie wystawiony formalny akt zgonu (łącznie z kopiami), potrzebny do uzyskania stosownego zasiłku pogrzebowego oraz ubezpieczenia.
Pozostałe zadania wchodzące w skład takiego procesu, jak organizacja pogrzebu:
– ustalenie z zakładem szczegółów związanych z pochówkiem – chodzi m.in. o datę, wybór cmentarza, trumny i kwiatów, formę przewozu ciała, rodzaj kosmetyki pośmiertnej czy organizację konduktu żałobnego
– złożenie aktu zgonu w kancelarii parafialnej (ewentualnie w zarządzie konkretnego cmentarza)
– zamówienie nekrologu w gazecie (nie jest to wymagane, ale wskazane)
– omówienie z księdzem wszelkich aspektów dotyczących ceremonii (w przypadku pochówku świeckiego jest to mistrz)
– uiszczenie określonej opłaty za pogrzeb
– zorganizowanie stypy dla najbliższej rodziny i znajomych po zakończeniu uroczystości.